Odrobaczanie dzieci-Kiedy? Jak i co ile odrobaczać dziecko?


Nie nowością jest fakt,że najwięcej zarazków przynoszą do domu właśnie dzieci. Chociaż pilnujemy „umyj rączki”, „nie bierz tego do buzi” to i tak nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Nie jesteśmy w stanie trzymać,aż tak dziecka pod kloszem. Z drugiej strony dzieci muszą poznać trochę zarazków i mieć z nimi styczność.Pamiętam jak u mnie w domu mama co jakiś czas przynosiła do domu tabletki i po prostu je braliśmy profilaktycznie. Takie odrobaczanie powtarza się później po dwóch tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Leki te występują w różniej postaci tabletki,syropy,zawiesiny.Jednorazowe buteleczki lub większe na całą kurację.

Robaki mogą objawiać się na różne sposoby m.in. brak apetytu u dziecka,częste budzenie w nocy,zgrzytanie zębami lub po prostu stwierdzenia dziecka „swędzi mnie pupa”. Niestety nie jest to tak łatwe do zdiagnozowania przez badania,ponieważ nie zawsze wyniki wyjdą pozytywne nawet jeżeli te robaki są.

KIEDY ZACZĄĆ ODROBACZANIE
Na pewno mamy maluchów posłanych do żłobka czy przedszkola powinny być bardziej czujne. To właśnie wtedy dzieci są najbardziej narażone na bakterie,glisty,robaki,owsiki. Dzieci wymieniają się ciągle zabawkami,które nie są po każdym dziecku myte,odkażane itp.
Korzystanie z toalety przedszkolnej też niesie wile bakterii,każde dziecko korzysta przeważnie z takiej toalety samo. Siada na deskę,dotyka jej rączkami. „Ale myje po skorzystaniu” tylko pytanie jak myje? Czy wy jako rodzice zawsze myjecie ręce przez  minuty mydląc dokładnie ręce i pod bardzo ciepłą wodą? No nie,dlatego nie wierze,że któreś dzieci przestrzegają aż tak zasad BHP. Zresztą w domu również nie myjesz deski po każdym domowniku,a korzystasz Ty,mąż/żona, dzieci,goście

JAK ZACZĄĆ ODROBACZAĆ DZIECKO
Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza rodzinnego, lekarz zleci wam zapewne skierowanie na badania. Niestety nie zawsze w badaniach wyjdzie to na jaw. Często lekarze nie chcą wam przepisać leku ponieważ „wyniki są dobre” i nie ma potrzeby. Jest! Nawet jeżeli w badaniu nie wykryto pasożytów to i tak mogą one być  w organizmie. Takie profilaktyczne odrobaczanie nie szkodzi twojemu dziecku więc wywalczcie tą receptę.

NIE TYLKO DZIECKO
Tu jest również ważny punkt tego wpisu. Jeżeli dziecko przyjęło dawkę leku,w tym samym czasie Ty i wszyscy domownicy przyjmują go też! Należy pamiętać o powtórnym przyjęciu leku po dwóch tygodniach od pierwszej dawki.

HIGIENA ORAZ JAK ZAPOBIEC ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ PASOŻYTÓW
Pierwszą najważniejszą czynnością jest przestrzeganie higieny dziecka jak i waszej. Używanie płynów do higieny intymnej dobranych pod was. Dziecko jednak powinno mieć swój płyn,ponieważ ma inne pH oraz taki płyn ma inne właściwości.
Nie używajcie tych samych ręczników! Ręcznik jest jak bielizna,każdy powinien mieć swój osobisty. Osobny powinien być również do rąk,a o twarzy już nie wspomnę. Niby oczywiste,a ile osób o tym zapomina?
Zmiana pościeli również nie powinna odbywać się raz na kilka miesięcy tylko minimum raz w miesiącu,a najlepiej co dwa tygodnie.

NATURALNE SPOSOBY ODROBACZANIA
Istnieją również naturalne sposoby odrobaczania dzieci. Zjadanie niektórych produktów spożywczych może pomóc pozbycia  się pasożytów z organizmu.
Co pomaga?
-Pestki dyni
-kapusta kiszona
-ogórki kisozne
-kefir/maślanka

Pamiętajcie! Odrobaczanie jest bardzo ważne ponieważ pasożyty niosą wiele złych konsekwencji w życiu naszym i naszych dzieci.

MamaOlenki

2 komentarze

  1. kiedy mój synek zarazil sie owsikami w przedszkolu od razu poszlismy do lekarza. zalecono nam przyjmowanie leku Pyrantelum medana przez miesiac a potem powtorzenie kuracji. minely 3 tygodnie i owsiki znikaja 😉 jestem zadowolona

  2. Ja też zastosowałam pyrantelum, kiedy mała zaraziła się owsikami. Rzeczywiście błyskawicznie wytępiła robaki i córka przestała się męczyć

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *