Niedobór żelaza w ciąży- dlaczego jest ono tak ważne

Anemia? Niedobór żelaza? Niskie krwinki czerwone? Każde określenie sprowadza się do jednego. Osłabienie organizmu,nadmierna senność i zmęczenie. Bóle głowy,blada cera? Możesz mieć właśnie niedobór żelaza. Zrób badania!

Niestety u nas w rodzinie genetycznie otrzymujemy słabą przyswajalność żelaza oraz to,że zawsze jest ono poniżej normy. Teraz w ciąży co miesięczne badania krwi pokazały mi jak ważne jest żelazo dla maluszka. Ponieważ potrzebne jest ono do prawidłowego rozwoju dziecka. Spora ilość potrzebna jest również dla łożyska oraz tkanek dziecka. W III trymestrze jest ono bardzo ważne ze względu na poród,a niedobór może doprowadzić również do przedwczesnego porodu.
Niestety sama dieta nie wystarczy na uzupełnienie tych braków. Z jedzenia żelazo trafia tylko w 10-15% dalej. Dlatego ważna jest suplementacja. Nienawidzę brać tabletek,ani żadnych leków więc uwierzcie,jeżeli miałabym możliwość nadrobienia tego jedzeniem zrobiła bym to. Pije również dużo soków z buraka, każdy z nas może wypić taka szklankę dziennie,a na pewno nie zaszkodzi. Do przyswajania  żelaza ważna jest również wit.C. Pomaga ona w normalnej ilości przyswoić się do organizmu.
Pomijając medyczne minusy niedoboru żelaza,tak ze swojego doświadczenia wiem,że jestem nie do życia. Ciągle chce mi się spać, jestem zmęczona, słabo mi się robi. Dodatkowo moja cera jest tak blada, więc żelazo jest bardzo ważne w naszym organizmie.

Jak je uzupełnić dietą?

Żelazo występuje w takich produktach jak:
-buraki czerwone (bardzo dobre są soki z buraków czerwonych)
-wątróbka
-salceson
-żółtka jaj
-otręby pszenne
-kakao ciemne
-soczewica czerwona
-pestki dyni
-pestki słonecznika
-orzechy
oraz wiele innych produktów.

Pamiętajcie również,że kawa,herbata czarna wypłukują nam to żelazo z organizmu. Więc należy je ograniczyć i zamienić na wodę lub soki warzywne lub owocowe.

Źle się czujecie? Róbcie badania.

MamaOlenki

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *