Nauka pisania literek,kiedy zacząć uczyć dziecko?


Przedszkole,szkoła,nauka. Kiedy jest najlepszy czas na naukę pisania literek? Jak zacząć? Od czego zacząć? Napiszę wam nasze doświadczenie i rady Pań. Może i wam się przyda 🙂

Ola ma prawie 6 lat i naukę pisania literek zaczęła właśnie w tym roku. 5 lat to najlepszy wiek na naukę pisania liter. Wcześniej wydawało mi się,że jeszcze nie jest gotowa,nie wie o co chodzi w tym wszystkim. Więc teraz kiedy zostało jej dwa lata do pójścia do szkoły myślę,że to najlepszy czas.
Nie robimy tego jednak na siłę. Kiedy jest „gorszy dzień” u Oli,albo mamy po południu dużo zajęć,odpuszczamy. Tak samo jeżeli Ola chce pisać tylko 20 minut nie zmuszamy jej do dłuższego siedzenia nad literkami. Tak nam doradziła Pani z którą Ola również ćwiczy pisanie literek.
Dziecko może też się zniechęcić do takich ćwiczeń jeżeli będziemy naciskać za bardzo.
Są różne formy poznawania literek. Można poprzez książeczki w których mamy już gotowe wykropkowane literki. Możemy sami je kropkować w zeszycie i Ja tak robię kiedy nie mamy przy sobie książeczki np. u dziadków,albo drukuję.
Literki na magnes na lodówkę lub tablicę.

Bardzo ważne! Ucz pisać dziecko takie literki jakie pisze się w pierwszych klasach podstawówki.

Dziecko szybko pojmuje i zapamiętuje, kiedy nauczycie nie poprawnie pisać je literek,będzie robiło ten błąd. A później będzie w szkole problem,że to nie takie „A” lub „B”.

Te porady nie są poradami profesjonalnymi lecz dzielimy się tym co u nas się sprawdza. Może u was również będzie.

MamaOlenki

1 komentarz / ocena

  1. U nas pisanie literek zaczęło się, kiedy synek miał 4 lata, początkowo magnesami, potem książeczki itp.
    Potem była cisza i brak chęci poznawania literek poza tym co usłyszał w przedszkolu.
    Dopiero w tym roku, kiedy w zerówce zaczęli ćwiczyć już bardziej intensywnie pisanie widzę fascynację i przykładanie uwagi do kształtu.
    Najważniejsze, że dziecko ma chęci 😉

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *