Leczenie zębów u dzieci – „Dlaczego mam czarne ząbki?”


Biały,piękny malutki uśmiech nie jest widokiem u każdego dziecka. Niektóre z nich potrzebują niestety interwencji dentystycznych m.in. lapisowanie,leczenie czy wyrwanie. Nie jest to jednak zawsze wina rodzica,że źle dba o ząbki swojego dziecka. Niestety w naszym przypadku trochę My jesteśmy winni.

Zaniedbaliśmy trochę tą czynność i mamy skutki wizualnie nie ładne. Picie kaszy w nocy czy mleka, soków,a nie wody. Wszystko wpływa negatywnie na rozwój zębów. Dodatkowo nieregularne szczotkowanie ząbków może właśnie doprowadzić do niemiłych skutków. Dlatego zmieniamy nawyki póki jeszcze nie do końca jest za późno.
Nie wierze już również w przekonywanie „Daj spokój, to tylko mleczaki”. Tak tylko mleczaki,ale te mleczne ząbki trzymają miejsce dla późniejszych stałych zębów. Te miejsca są bardzo ważne,dlatego dbajmy o każdego ząbka swojej pociechy. Musieliśmy lapisować cały przód Oli ząbków,żeby próchnica nie „zjadła” ich całkiem. Efekt? Nie ładny wygląd zębów,bo są po prostu czarne. Lecz nie przejmujemy się tym,gdy ktoś się zapyta co jej jest. Ważne jest zdrowie dziecka i ładniejszy uśmiech w przyszłości.

Mycie zębów już u niemowlaka:
Przemywajmy dziąsła niemowlęcia gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie. Maluch przyzwyczajony do takiego zabiegu, nie powinien protestować, gdy zaczniemy używać pierwszej szczoteczki lub miękkiej silikonowej nakładki na palec. Po szczotkę i pastę sięgnijmy od razu, gdy tylko przebije się pierwszy ząbek.

Pierwsza Wizyta
Gdy dziecko skończy dwa lata warto wybrać się z nim po raz pierwszy do stomatologa. Będzie to tzw. wizyta adaptacyjna – chodzi przede wszystkim o oswojenie malucha z wyglądem gabinetu, fotelem dentystycznym, panią lub panem w białym kitlu.
Warto również przeczytać opinie na temat danego stomatologa,ponieważ nie każdy dziecięcy dentysta przyjmuje te dzieci z uśmiechem. My już nie raz usłyszeliśmy „Jak dziecko dojrzeje do wizyty to zapraszam” ,tak? Jak ma dojrzeć jak się boi,a lekarz nie ma podejścia? Na szczęście mamy już swoją zaufaną Panią doktor,której Ola ufa i dogaduje się z nią w 100%.

Zabiegi wykonywane u dzieci:
-Fluoryzacja
-Lakowanie zębów stałych
-Lapisowanie mleczaków

Fluoryzacja:Ten zabieg jest całkowicie bezbolesny i polega na nałożeniu na powierzchnię zębów smakowej pianki, żelu lub lakieru, który mineralizuje zęby i pomaga chronić je przed próchnicą. Fluoryzację trzeba powtarzać co kilka miesięcy.

Lakowanie zębów stałych:Lakowanie to wypełnianie bruzd w zębach stałych specjalnym preparatem, który chroni je przed próchnicą. Można to opisać jako mechaniczne zaklejanie bruzd. Zaczyna się od szóstek (które wyrzynają się jako pierwsze), potem lakuje się zęby przedtrzonowe (czwórki i piątki) oraz siódemki.

Lapisowanie: Polega to na pokryciu dotkniętych próchnicą zębów preparatami, które działają bakteriobójczo, utwardzają ząb i spowalniają chorobę. Lapisowane zęby przybierają brzydki ciemny kolor, ale nie dokuczają dziecku. Zabieg nie jest bolesny jednak środek nie jest przyjemny w smaku i zapachu.

Dbajmy więc o ząbki naszych pociech

MamaOlenki

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *