Kochasz mnie mamo?

 Tak bardzo się bałam o zazdrość ze strony Oli po urodzeniu się Martynki. Niestety wystąpiła i występuje nadal. Bardzo często nam towarzyszy i nie jest łatwo. Chociaż staramy się to wyeliminować to jest ciężko. Mam bardzo wiele sygnałów ze strony tej zazdrości.

Przyznaję,że Ja również bardzo często wybucham w stronę Oli i krzyknę. Staram się jej wszystko tłumaczyć,lecz kiedy widzę jak patrząc mi w oczy robi na złość nie wytrzymuję i podniosę głos. Ola będąc kiedyś u babci cały dzień nie chciała wracać do domu. Wtedy babcia się jej zapytała „Nie tęsknisz za mamą,tatą, Martynką?” na co Ola „za Martynką i tatą tak,ale za mamą nie,bo na mnie krzyczy”. Wiecie co? Kiedy mama mi to powiedziała,napłynęły mi łzy do oczu. Zrobiło mi się tak smutno. I byłam zła sama na siebie za moje zachowanie.
Są dni,że dogadujemy się świetnie. Robimy wiele wspólnych rzeczy, rozmawiamy. Lecz są też te dni gorsze kiedy robi ciągle nie tak jak Ją o to poproszę. Wymusza wszystko krzykiem.
Traktuję Ją jak dużą dziewczynkę,może to ten mój błąd? Błąd,że chciałabym,żeby wszystko rozumiała,pomogła po prostu się słuchała.
Ostatnio nawet usłyszałam,że ona nie chce mieć siostry,bo dużo płacze. Wytłumaczyłam jej wtedy,że Martynka jest malutka i jak Ją coś boli to nie umie tego powiedzieć i komunikuje się z nami poprzez płacz,śmiech.

Duża różnica wieku też tu ma ogromne znaczenie. Jeżeli ktoś się mnie zapyta czy 6 lat to dużo,mało? Odpowiednio?
Odpowiem,że raczej nie. Pierwsze dziecko za długo ma rodziców na swoja wyłączność. I ciężko się później przyzwyczaić,że trzeba tą uwagę podzielić. Już nie jest tylko ono.

Wiele razy już usłyszałam od mojej córki ” bo ty mnie nie kochasz” wiecie jak bolą takie słowa? Tylko jak Ją oduczyć tej zazdrości? Ola twierdzi,że nie jest już ważna,bo teraz młodsza siostra jest ważna.
U nas ta zazdrość nie występowała aż tak na początku jak teraz. Z czasem. Mam nadzieję,że niedługo wszystko minie i wróci do normy.

MamaOleńki

1 komentarz / ocena

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *