Kieszonkowe dziecka.Czyli jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy.


Mamo kup mi to! Tato kupisz mi lalkę? Chcę nowego pieska. Jak nauczyć dziecko odkładania swoich pieniędzy na daną rzecz? Sama nie umiałam odkładać pieniędzy jako dziecko,ani jako nastolatka.Zawsze wydałam co do złotówki.

Teraz chcę żeby moje dziecko uczyło się odkładać swoje pieniądze. Chociażby na swoje małe potrzeby.

Od kiedy Ola ma w pokoju wszystkie możliwe zabawki,powiedziałam STOP. Za każdym razem na zakupach i tak chce coś nowego.Jest na to sposób.
Kiedyś będąc ze mną i ciocią na zakupach zrobiła awanturę,że chce konika.Kawałek kolejnego plastiku.Powiedziałam,że nie kupię,musi sobie uzbierać na 150 konika.Uzbierała i kupiła.Teraz chce coś kolejnego,zbiera ponownie. Wiadomo,że i tak My jako rodzice musimy jej dawać te kieszonkowe.Ola nauczy się dzięki temu cierpliwości i będzie wiedziała,że na daną rzecz musi uzbierać. Nie zawsze da się od razu coś kupić.
Też bez podstaw nie daje jej codziennie pieniążka.Musi trochę na niego zapracować.
Straszny bałagan w pokoju,a na koniec dnia mama sprząta. Teraz Ola za co któreś posprzątanie pokoju dostaje pieniążka. Oczywiście nie za każde,bo będzie traktować to,że sprząta to dostaje,a jak nie posprząta to nie dostanie.
Jak dostanie na jakąś okazję,też sobie odkłada i potem może sobie coś kupić.
Dobrą okazją są np. urodziny kiedy nie wiemy co kupić dziecku. możemy mu dać pieniądze,które sobie dołoży do czegoś.
5 letnie dziecko ma oszczędzać?
Tak, każdy moment jest dobry,żeby dziecko uczyło się oszczędzać.Nawet 5-letnie dziecko.Jeszcze lepiej jak szybciej wejdzie mu to w „nawyk”.

MamaOlenki

1 komentarz / ocena

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *