Bunt czy rozpieszczenie?


Słyszałam o buncie 2-latka,3-latka,ale 5-letnie dziecko? Rozumiejące już tyle,że nie powinno się,aż tak „stawiać”.Chyba,że to nie bunt,a za duża dawka pozwolenia na wiele rzeczy,czyli rozpieszczenie?

Płacz,krzyk,”bitwa” w sklepie o zabawkę.Twierdziłam,że nie spotka mnie taka sytuacja z moim dzieckiem.A jednak nastąpiła.
Ola ma 5 lat i od kilku miesięcy walczymy ze sobą.Ona swoim sposobem,a Ja każdym możliwym.Porady,czytanie o takim zachowaniu,każda próba kończy się niepowodzeniem.Kiedy już jeden dzień jest super,tak drugiego już się nie cieszę.Kiedy coś jej nie wychodzi również płacze,nie umie powiedzieć co się dzieje.

Rozpieszczona?
Przyznaję,że nie stosujemy wobec naszej córki większych kar,lecz kiedy jest to konieczne,wprowadzamy je.Nie kupujemy jej na każdym kroku zabawek.Wie gdzie są granice.Więc nie sądzę,żeby była rozpieszczana.Chociaż inni patrzący na nas z „boku” mogą powiedzieć inaczej.
Rozpieszczają dziadkowie 🙂

Brak rodzeństwa?
Ola jest sama,tzn jedynaczka.Brak rodzeństwa,osoby do dzielenia się może również wpływać na jej zachowanie.Wszystko co ma,ma dla siebie.
Kiedyś nie umiała się w ogóle podzielić z nikim zabawką czy np.ciastkiem.Teraz kiedy chodzi do przedszkola i jest wśród rówieśników,umie.Nauczyła się tam dbania o drugą osobę.

Bunt?
Słyszałam o buncie dwulatka,trzylatka.Wiem również,że ten bunt jest już przereklamowany.Każde złe zachowanie nawet kilku dniowe nazywają buntem.Bez przesady.
Każdy z nas ma gorsze dni.Jednego jesteśmy cali w skowronkach,drugiego już wszystko nas denerwuje.
Myślę,że to też kwestia podejścia do dziecka.

Jak traktujesz tak będziesz traktowany
Tak,w każdym przypadku tak jest.Teraz modne powiedzenie „karma wraca”.
To działa również u dzieci.Kiedy Ty traktujesz dziecko źle,ono też będzie.Kiedy Ty krzyczysz,krzyczeć będzie ono.Ja jestem bardzo nerwowa,bardzo szybko się denerwuję.Ola przy mnie jest niespokojna.Za to kiedy mój mąż się nią zajmuje Ola jest aniołkiem.

Myślę więc,że to wszystko zależy od podejścia do dziecka.

MamaOlenki

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *